DO TEATRU

 

 

 

365 powodów, by wybrać się do teatru!

Pierwszy wspólny wirtualny afisz dla wydarzeń teatralnych w regionie.
Dla widzów stworzono portal www.doteatru.info


więcej


 

DZIĘKUJĘMY ZA UDANY SEZON JUBILEUSZOWY!

PRZERWA WAKACYJNA

Drodzy widzowie informujemy, że w okresie wakacji teatr jest nieczynny. Zapraszamy we wrześniu!

 

A we wrześniu...

 

Już 16 września na deskach Banialuki pojawi się nowe widowisko. "Tuwim i …". Przedstawienie, którego premiera zbiega się            z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania grupy Skamander będzie oparte na tekstach Juliana Tuwima - jednego z „wielkiej piątki poetów”. W żywiołowej inscenizacji, skierowanej do dzieci szkolnych i całych rodzin, wyreżyserowanej przez Pawła Aignera z pewnością nie zabraknie znanych i lubianych wierszy poety, które niezmiennie bawią, uczą i łączą kolejne pokolenia.

 

TEATR - JEDNA Z MOŻLIWYCH INTERPRETACJI ŚWIATA

"W zasadzie całe moje życie zawodowe to lalki. (...) Pamiętam, że około dwudziestu lat temu zajmowałem się przede wszystkim animacją. Chodziło mi po prostu o teatr animacji. W trakcie mojego artystycznego rozwoju termin "animacja" zaczął mi przeszkadzać, ponieważ w teatralnej rzeczywistości nie ma żadnej duszy, która pojawia się na scenie. A zgodnie z etymologią tego pojęcia "anima" - to dusza. Przyglądając się rozwojowi teatru lalek, i w ogóle teatru, stwierdziłem, że w różnych inscenizacjach coraz większy udział mają obiekty martwe, nie-żyjące. Przedmioty, obrazy, malowidła, gesty są nieruchome. Myślę tu o Tadeuszu Kantorze, Robercie Wilsonie, Romeo Castelluccim i wielu innych. Oni pracują z materią. A ja, działając w teatrze, zacząłem się coraz bardziej zastanawiać nad postawieniem obok siebie materii ożywionej i nieożywionej. W chwili gdy obiekt, który żyje, stawiamy obok materii nieożywionej - coś się dzieje. Nawet przed jakimkolwiek ruchem"- mówi  François Lazaro, francuski reżyser, którego "Oresteję?" można od marca br. oglądać na naszej scenie.
Cała rozmowa, którą dla kwartalnika "Teatr Lalek" przeprowadziła z artystą Maria Schejbal,  jest dostępna  na stronie: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/261598.html; 

 

 

 

CHODZICIE DO BANIALUKI!

Konkurs "CHODZIMY DO BANIALUKI" został właśnie rozstrzygnięty!
Przedszkolem, które najczęściej odwiedzało naszą scenę w minionym sezonie (czyli od września 2017 do końca czerwca 2018) jest Przedszkole nr 54 z Bielska-Białej. Nagrodą główną w konkursie jest prezentacja spektaklu z repertuaru naszej sceny pt. "Trzy świnki czyli magia teatru" w siedzibie zwycięzcy konkursu. Przyznaliśmy też dwie nagrody dodatkowe - Przedszkolu Publicznemu nr 2 z Radlina oraz Przedszkolu "PROMYCZEK" z Bielska-Białej.
W tych przedszkolach też się pojawimy - z warsztatami teatralnymi. Gratulujemy wszystkim zdobywcom nagród i dziękujemy za udział w konkursie!

 

 

"KAMUFLAŻ" KRYSTYNY NIKIEL NAGRODZONY 
NA 4. BIELSKIM FESTIWALU SZTUK WIZUALNYCH

Krytyna Nikiel pracuje w naszym teatrze od dwóch lat, na stanowisku specjalisty ds. rzemiosł teatralnych, w zespole tworzącym lalki teatralne i  elementy scenografii do spektakli. Portrecistka, rysowniczka, "po godzinach" prowadzi zajęcia z  dziecięcą grupą plastyczno-teatralną, działającą w MGOK w Strumieniu. Obraz "Kamuflaż" i całą wystawę można podziwiać do 26 sierpnia, w Muzeum Historycznym Starej Fabryce.
Festiwal, którego celem jest szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu odbywa się w naszym mieście już czwarty raz. Organizatorami są Galeria Bielska BWA, wraz z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Fundacją Centrum Fotografii oraz
Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała.


 

 Krystyna Nikiel, "Kamuflaż"

 

 

LOT Z "BRZYDKIM KACZĄTKIEM" 

Ostatnim akcentem mijającego sezonu teatralnego będzie pokaz najnowszego tytułu

w repertuarze naszej sceny - "Brzydkiego Kaczątka", na Letnim Ogrodzie Teatralnym

w Katowicach - imprezie  odbywającej się co roku, od 20 lat, w letnie, lipcowe

i sierpniowe weekendy; Teatr Banialuka regularnie prezentuje swoje spektakle na  LOT.

W poprzednich latach widzowie przeglądu mogli zobaczyć m.in."Koziołka Matołka", "Tymoteusza wśród ptaków", "Jasia i Małgosię" i "Calineczkę";  "Brzydkie Kaczątko" (reżyseria Włodzimierz Pohl) pokażemy 1 lipca . 

 

 

 

 

NAGRODA DLA ZIEMOWITA PTASZKOWSKIEGO

Werdykt Tajnego Jurora Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” Bliżej 2018:

"Po obejrzeniu w dniach 13-17 czerwca 2018 r. dziesięciu spektakli konkursowych postanowiła przyznać wyróżnienia aktorskie dla Ziemowita Ptaszkowskiego za rolę dyrektora Teatru
w spektaklu „Zielona Gęś”."  Spektakl zaprezentowaliśmy w Rzeszowie 17 czerwca.

Możemy już ujawnić, że tajnym jurorem była Ewa Piotrowska, reżyser, dyrektor warszawskiego Teatru Baj.

 

 

foto. A. Morcinek

 

ZMIANY W CZERWCOWYM REPERTUARZE TEATRU

 

 W związku z zaproszeniem naszego spektaklu "Zielona Gęś" na Maskaradę –
9.Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy w Rzeszowie i wyjazdem całego zespołu, jestesmy zmuszeni odwołać zaplanowane na niedzielę, 17 czerwca, przedstawienie "Brzydkie Kaczątko".

Przepraszamy naszych młodych widzów i zapraszamy ich do tetaru w kolejną niedzielę,
24 czerwca. O godz. 16.00 odbędzie się dodatkowy (poza tym, zaplanowanym na godz. 11.00) pokaz spektaklu  "Trzy świnki i magia teatru". 

 

 

foto A.Morcinek

 

Z KIM ROZPOCZĄĆ NAJPIĘKNIEJSZE WAKACJE? Z BURATINO!

 Choć drzwi wszystkich szkół zatarzasną sie na dobre 22 czerwca, drzwi Teatru Banialuka  pozostaną jeszcze szeroko otwarte.
We wtorek, 26 i środę, 27 czerwca, o godz. 9.00 i 11.30 zagramy spektakl "Buratino".

Nasz mały Buratino to psotnik. Nie przejmuje się poradami udzielanymi przez staruszka Carla, swojego stwórcę. W ogóle wygląda tak, jakby na niczym mu nie zależało. Do czasu, aż odkrywa teatr i wyrusza w podróż pełną przygód... 

Zapraszamy pierwszych w te wakacje uczestników kolonii i półkolonii oraz wszystkich, którym teatru nigdy nie jest za dużo.

 

 foto A. Morcinek

  

NAGRODA, KTÓRA CIESZY PODWÓJNIE

bo przyznało ją Jury Dziecięce VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela  w Łodzi, naszemu spektaklowi  "Zielona Gęś"- za "surrealistyczne elementy przedstawione w komediowym klimacie z zachowaniem starego stylu".Ten sam tytuł 17 czerwca zobacząwidzowie Maskarady – 9. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Rzeszowie. 

 

 

  

Zielona Gęś, foto Iwona Wilczek

 

NAGRODY 28.MFSL ROZDANE!

 

 

 

JURY FESTIWALU W SKŁADZIE:


Bożena Sawicka (teatrolog )
Jacek Popławski (reżyser )
Pavel Hubička (scenograf ),przewodniczący jury
Tadeusz Kornaś (krytyk teatralny, historyk teatru)
François Lazaro (reżyser)
przyznało:

 

 Grand Prix 28. MFSL (Fundator: Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult):

 

teatrowi Plexus Polaire (Francja/Norwegia)

 

za przedstawienie POPIOŁY 

 

 

 Grand Prix 28.MFSL,

foto: Darek daro Dudziak FOTOgrafia 

 

Nagrodę za najlepszy spektakl dla dzieci (Fundator: Bielskie Zakłady Obuwia BEFADO Sp. z o.o.):

 

 

teatrowi Loutky bez hranic (Czechy/Czech Republic)

 

za przedstawienie  OPOWIEŚCI MAŁEJ LUPITINY GONZÁLEZ 

 

 

Nagrodę Specjalną (Fundator: TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Bielsku-Białej):

 

 

Wrocławskiemu Teatrowi Lalek

 

za przedstawienie  PIEKŁO-NIEBO

 

 

Nagrodę Specjalną (Fundator: ANGA Uszczelnienia Mechaniczne Sp. z o.o. w Kozach):

 

 

Teatrowi Figur z Krakowa
 za przedstawienie HULJET HULJET

 

 

 

Ponadto przyznano następujące nagrody pozaregulaminowe:

 

 

 Nagrodę Dyrektora  28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki  Lalkarskiej otrzymał:

 

 

  Livsmedlet (Finlandia/Finland)

  za przedstawienie NIEWIDZIALNE KRAJE

 

 

 Dyplom honorowy  Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUMINA otrzymał:

     
   Plexus Polaire (Francja/Norwegia)

    za przedstawienie POPIOŁY

    za niezwykle sugestywną kreację świata artysty oraz prawdziwy kunszt animacji

 

 

 Nagrodę Aktorską ZASP im. Jerzego Zitzmana otrzymała

 

   

    Dora Bouzková (Loutky bez hranic)

    za kreację w przedstawieniu OPOWIEŚCI MAŁEJ LUPITINY GONZÁLEZ

 

    

 

 

MFSL/DZIEŃ POD DNIU

sobota, 26 maja

 

Przed nami piąty, ostatni dzień festiwalu. Przed południem w siedzibie Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki warsztaty dla studentów, instruktorów i terapeutów pt. „Stwórz lalkę – stwórz siebie!”. Poprowadzi je edukatorka teatralna Maria Schejbal. A na scenach - poza konkursem nasz spektakl "Król Maciuś Pierwszy" po nim  „Gęś, Śmierć i Tulipan”słoweńskiego Lutkovno gledališče Ljubljana. O umieraniu, ale bez upiększania i patosu, za to z subtelnym humorem i wielką prostotą.
Wreszcie na finał festiwalu mocny głos na temat imigracji, czyli „Niewidzialne kraje” fińskiego teatru Livsmedlet z Turku. Uchodźcy z ogarniętego wojną, bliżej nieokreślonego kraju wędrują do Finlandii, pokonując olbrzymie przestrzenie świata, którym jest ludzkie ciało.
A w międzyczasie do pracy zabiorą się jurorzy. Kiedy ustalą werdykt, nastąpi już tylko rozdanie konkursowych nagród,a po nim koncert grupy Chłopcy kontra Basia, która lubuje się w snuciu opowieści na bazie ludowych motywów i ubieraniu swoich kompozycji we współczesne brzmienie. I, choć trudno w to uwierzyc, 28.MFSL już za kilka godzin będzie tylko pięknym wspomnieniem...


Niewidzialne kraje, foto mat.fest.

 

28.MFSL/DZIEŃ PO DNIU

piątek, 25 maja

 

Przedstawienia czwartego dnia festiwalu – a jest ich aż sześć – są w większości polskie. Zaczniemy „Odlotem” Teatru Animacji z Poznania. Przedstawienie o wspólnej, ryzykownej podróży dwóch ptasich podrostków – białego i czarnego bociana - z Południowej Afryki do Polski pokazuje, jak trudno jest akceptować cudzą odmienność i przełamywać uprzedzenia rasowe.
Poza tym w programie „Cudowna podróż Edwarda Tulana” - historia bez słów o nauce miłości, empatii i umiejętności współżycia w rodzinie, rozgrywająca się w świecie zabawek (przedstawienie Klaipeda Puppet Theatre z Litwy), wielki przebój teatralny,  „Piekło-Niebo” z Wrocławskiego Teatru

Lalek - baśniowe widowisko, rozgrywające się między ziemią, niebem i piekłem. Wzruszający

spektakl o mamie, która zamierza wrócić z zaświatów do zostawionego na ziemi synka.

Starszych widzów zapraszamy na kameralne „Huljet Huljet” krakowskiegoTeatru Figur, poetycki obraz życia w krakowskim getcie, dla którego inspiracją stały się zdjęcia i pamiętniki jego mieszkańców. 

Poza konkursem, po raz drugi  w tej edycji festiwalu zaprezentujemy sie my, gospodarze, z „Oresteją?”, a o godz. 21.00 na placu Chrobrego wystąpi Teatr Akt z Warszawy z widowiskiem pt. „Poza czasem”. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku, a do tego muzyka grana na żywo. Warto zarezerwowac dla nas ten  wieczór.

 

Poza czasem, foto.mat.fest.

 

28.MFSL/DZIEŃ PO DNIU

czwartek, 24 maja

 

Zapraszamy na 4 tytuły: dla najmłodszych: dwukrotne prezentacje "Historii latania" węgierskiego teatru Márkus Zínház Puppet Theatre oraz japońskiego spektaklu "Genji i sklep z nakryciami głowy" (Teatr Saruhachi-za);  widzowie tego drugiego przedstawienia usłyszą wprowadzenie znawczyni teatru japońskiego prof. Estery Żeromskiej. Poza tym Portugalczycy (Teatro de Mrionetas do Porto)  z zachwycającym maestrią animacji "Kitsune". Na ostatni pokaz tego dnia zaprasza  słowacki Bratislava Puppet Theatre. "O podcinaniu skrzydeł"  to podróż w czasy komunizmu, historia o tym, co może zrobić z młodym człowiekiem życie w rozdwojonej rzeczywistości. Deja vu?
Kitsune, foto. mat. fest.

28.MFSL/DZIEŃ PO DNIU

 środa, 23 maja

 

 

Zaczynamy spektaklem "Dzień osiemdziesiąty piąty" wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. To nie jedyny polski akcent tego dnia, bo o godz. 16.00 na małej scenie Teatru Polskiego będzie można zobaczyć autorski  spektakl "Zawsze tylko noc" w wykonaniu aktora naszej sceny Mateusza Barty, oparty na prozie Mariana Pankowskiego. Pokażemy też dziś dwa spektakle dla najmłodszej widowni - pierwszy to czeskie "Opowieści małej Lupitiny Gonzales" (Loutky bez Hranic) oraz "Księżyc w pełni" libańskiego Khayal Associatioin for Arts. Ostatni mocny  akcent drugiego festiwalowego dnia niezwykła opowieść o tym, co może się wydarzyć na scenie, na której znajdą się razem jeden mężczyzna i bardzo dużo sznurów...("Sznury", Cie Alexis Rouvre)

 

 

 

 

Sznury, foto mat. fest. 

28.MFSL/DZIEŃ PO DNIU

wtorek, 22 maja:

 

Dziś trzy prezentacje konkursowe, powalczą teatry z Opola, ("Mała draka o zwierzakach"), hiszpańska Onirica Mecanica ("Szept dźwięków") i francusko - norweskie "Popioły" (teatr Plexus Polaire). Po nich uroczysta inauguracja festiwalu na dużej scenie Banialuki.Wreszcie na finał pierwszego festiwalowego dnia niezwykłe widowisko- na placu przed Teatrem Banialuka, o godz. 21.15. Michal Svironi fantasy theater zTel Awiwu pokaże „Ewolucję miłości” – opowieść o trwającym miliony lat procesie ewolucji i o tym, jak w jego toku na świecie pojawiła się miłość. Dwoje aktorów przy pomocy lalek, cieni, powietrznych akrobacji i sugestywnej muzyki wyczaruje zapadające w pamięć fantastyczne obrazy. WSTĘP WOLNY!

 

 

Popioły, foto mat. fest.

 

 

 

28.MSFL/DZIEŃ PO DNIU

poniedziałek,21 maja:

Kono Donkili. Afrykański teatr lalek - WYSTAWA

Od dziś do 17 czerwca w Galerii Bielskiej BWA  można oglądać afrykańskie lalki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Lalki pochodzą z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Ghany, Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Kamerunu, Gabonu, Konga. Do szczecińskiego muzeum trafiły jako dar pary wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek – Polki Oleńki Darkowskiej-Nidzgorskiej i Francuza Denisa Nidzgorskiego-Gordiera - i tworzą tam stałą ekspozycję pt. „Dzieci magii”.
Afrykański teatr lalek to zjawisko stare i trwałe, ale też zupełnie różne od tego, które znamy i rozumiemy
w Europie.
Lalki poprzez swoje zdolności do ożywania, są nieustannie zawieszone pomiędzy życiem a śmiercią
i odgrywają istotną rolę w wielu rytuałach. Biorą udział w rozstrzyganiu lokalnych konfliktów, pomagają wydawać wyroki, występują w obrzędach wróżbiarskich, służą pomocą w przepowiadaniu przyszłości. Pełnią ważną funkcję w magii terapeutycznej, rytuałach inicjacyjnych, kulcie przodków, obrzędach pogrzebowych, kultach płodności. Pomimo tego bogactwa rytualnych zastosowań, służą też zwykłej rozryw
ce – pisze kuratorka wystawy Ewa Prądzyńska, kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie.

                  Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 21 maja o godz. 18.00.

 

NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO TEATRU W BIELSKU-BIAŁEJ

Rozpocznie się już we wtorek, 22 maja!

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej zakorzenił się w mieście i świadomości jego mieszkańców już przed ponad 50 laty. W poprzednich 27 odsłonach festiwalu (który w tym czasie kilkakrotnie zmieniał nazwę) wystąpiło ok. 350 teatrów z ponad 50 krajów. Dla środowiska teatralnego bielski festiwal zawsze był przeglądem tego, co w sztuce lalkarskiej istotne i nowe, ale nie tylko nowości 
 W 28. MFSL wezmą udział zespoły teatralne z 14 krajów świata, głównie z bliższej i dalszej Europy (z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Węgier), ale także z Azji - Izraela, Libanu i Japonii. I oczywiście z Polski – z Banialuką w sumie siedem.
Co pokażą? Będą oswajać trudne tematy, czarować formą, bawić i zastanawiać. Kogo? Przede wszystkim młodzież, ale spora część spektakli ma trafić do widzów bardzo młodych, z pięciolatkami włącznie (spektakle z Japonii, Portugalii, Słowenii, Węgier, Czech, Libanu i Litwy oraz dwa polskie). Wśród poruszanych przez nie tematów są też te trudne – np. śmierć czy problem migracji.
Festiwal będzie również okazją do kontaktu z afrykańską sztuką lalkarską – będzie mu towarzyszyć wystawa „Kono Donkili: Afrykański teatr lalek” w Galerii Bielskiej BWA
28. MFSL potrwa pięć dni. Oprócz przedstawień konkursowych, których będzie 17, widzowie będą mogli zobaczyć także trzy znakomite przedstawienia Banialuki („Zieloną Gęś”, „Króla Maciusia Pierwszego” i „Oresteję?”), dwa widowiska plenerowe – „Ewolucję miłości” izraelskiego Michal Svironi Fantasy Theater na placu przed Banialuką oraz „Poza czasem” Teatru Akt z Warszawy na placu Chrobrego - i pokaz  w wykonaniu aktora Banialuki, laureata tegorocznej Złotej Maski Mateusza Barty ("Zawsze tylko noc").
Zaplanowano także zorganizowaną przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA dyskusję panelową o przyszłości lalkarskiego ruchu oraz warsztaty dla studentów, edukatorów, terapeutów pt. "Stwórz lalkę – stwórz siebie" w Teatrze Grodzkim.
Na finał na dużej scenie Banialuki wystąpi zespół Chłopcy kontra Basia.

Szcególowy program  na: www.festiwal2018.banialuka.pl
 

 

CHŁOPCY KONTRA BASIA NA 28.MFSL

 

 

Ich znakiem rozpoznawczym są świeżość i  nieuchwytność. lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych.
Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich mianem zespołu folkowego. W pełni autorskie kompozycje (teksty i melodie), stylizowane na ludowe, w trakcie aranżacji wzbogacane są elementami charakterystycznymi dla różnych stylów: od jazzu, przez trip-hop, po drum'n'bass. To niezwykle nowoczesna i piekielnie atrakcyjna  mieszanka, której istotę stanowią: akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu oraz tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.

Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!” i „O”) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. „Legendy miejskie”.

Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli teatralnych. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, wiele koncertów i spektakli i z tego powodu mnóstwo radości.

Zagrają na scenie Teatru Banialuka w sobotę, 26 maja o godz. 19.00 


                                                                 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI LALKARSKIEJ - FESTIWAL GWIAZD!

 

Wielbiciele poprzednich 27 edycji  festiwalu wiedzą doskonale, że każdy festiwalowy tytuł to przebój, to najlepsze, najstaranniej wybrane tytuły  światowego teatru lalek. Nie inaczej jest w tym roku.  Na większość spektakli nie ma już biletów, ale warto zajrzeć na stronę festiwalu, sprzedaż on line kilku tytułów  jeszcze trwa.  

http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme?e_bilet=1855

http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme?e_bilet=1895

http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme?e_bilet=1883

http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme?e_bilet=1874

 

 Dodatkową atrakcją festiwalu jest finałowy koncert zespołu Chłopcy Kontra Basia:

                                         http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme?e_bilet=1853

 

   

 

28.MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI LALKARSKIEJ
już za kilka dni zaczynamy!

http://www.festiwal2018.banialuka.pl/

22-26 maja,21 teatrów z 15 krajów, spektakle, imprezy towarzyszące, warsztaty, koncert zespołu Chłopcy kontra Basia. Biletów ubywa, radzimy nie zwlekać z ich zakupem. 

 

Zapraszamy do zakupu biletów on-line: http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme

pełny program festiwalu, kalendarium wydarzeń, opisy spektakli i wszystko co niezbędne na www.festiwal2018.banialuka.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BRZYDKIE KACZĄTKO

Od 26 kwietnia w repertuarze naszej sceny nowy tytuł: "Brzydkie Kaczątko" wg H.Ch.Andersena. Reżyseruje Włodzimierz Pohl, scenografię wyczarowała  Małgorzata Jankowska, a autorem muzyki jest Krzysztof Maciejowski. Grają Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Władysław Aniszewski i Włodzimierz Pohl.

 

 

 

 

 

 fot. Lidia Polok

 

 

O WILKU MOWA...

O naszym spektaklu "Smacznego ,proszę wilka" pisze Janusz Legoń: "Bohaterowie sztuki Marty Guśniowskiej to albo stereotypowe postaci, występujące w niezliczonej liczbie baśni, powiastek filozoficznych czy przedstawień ikonograficznych, które autorka uwalnia od alegorycznych znaczeń (Zając jest tu odważny, Wilk nie jest groźny, a i chytrość Lisa stoi pod znakiem zapytania); albo postaci na ogół budzące wstręt, które w sztuce stają się już to sympatyczne i dobroduszne (jak Pajączka, którą polubić mogą nawet osoby cierpiące na arachnofobię), już to przynajmniej zabawne – jak duet Kleszczy. Scenka Kleszczy (świetni Władysław Aniszewski i Tomasz Sylwestrzak), jedno z kilku w tym spektaklu komediowychintermediów, bawi nie tylko tekstem, ale również dowcipną realizacją sceniczną, w którejjednym ze źródeł komizmu jest gra skalą postaci: od półmetrowej lalki do... świetlnej kropki na ścianie. Zabawy paradoksalnymi odwróceniami jest tu dużo więcej. Kury gotujące się w garnkach na piecu Lisa brawurowo wykonują chórki w jego piosence,utrzymanej w zaskakującej tu konwencji musicalu, Zięba z radością przyjmuje kukułczego podrzutka, itp.
Jeszcze bardziej wykracza poza stereotyp relacja między głównymi postaciami. Wilk na polecenie swojej partnerki Pajączki opiekuje się, dość nieporadnie, Zajączkiem sierotą, którego ojca dzień wcześniej... zjadł. Ten dzieciak (grany z wdziękiem przez Radosława Sadowskiego) jest jak Wolterowski Prostaczek. Wszystkiego ciekawy, ufny, sprytny i odważny – śmiałością zrodzoną z nieświadomości. Nie wie nawet tego, że powinien śmiertelnie obawiać się Wilka. W drodze do babci, dokąd prowadzi go nieoczekiwany opiekun, zawiązuje się między nimi szczególna, wzajemnie wzbogacająca więź: drapieżnik zastępuje ojca potencjalnej ofierze (...)
Pełny tekst recenzji pt. Wilk odchodzi" można znaleźć w najnowszym (1/131/2018) numerze pisma "Teatr Lalek", a spektakl do zobaczenia 18, 19 i 20 kwietnia.

 

fot. D. Dudziak

 

 
 

DZIEŃ TEATRU

 

Tegoroczne obchody Dnia Teatru odbywały się na scenie Teatru Banialuka. Ludzi teatru nagradzali prezydent miasta oraz ZASP. 
Z przyjemnością dzielimy się informacją, że Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki trafiła do Władysława Aniszewskiego – Aktora Teatru Lalek Banialuka  oraz do  Marka Ziarko – Kierownika Technicznego.

 ZASP w Bielsku-Białej swoją nagrodę - „Laur Dembowskiego” przyznał  Zespołowi twórców i wykonawców spektaklu Oresteja?.

 

 

 

fot. P. Sowa

 

ZŁOTE MASKI DLA BANIALUKI!

"Król Maciuś Pierwszy" jako przedstawienie  dla młodych widzów oraz Mateusz Barta - wykonawca roli tytułowej w tym spektaklu oraz w spektaklu "Buratino" to dwie Złote Maski dla naszego teatru za ubiegły rok, wręczone 26 marca na uroczystej gali w Operze Śląskiej. 

 

"Do niedawna przedstawienia dla młodego widza (od lat kilku do kilkunastu) trafiały głównie na afisz scen, wyspecjalizowanych w takim repertuarze. Dziś wszystkie teatry o tego widza walczą; dzieci to przecież ich potencjalna, dorosła publiczność! Kandydatów było zatem wielu, z wyborem laureata jurorzy kłopotu jednak nie mieli. Bezapelacyjnie zwyciężył „Król Maciuś Pierwszy”, poetycki spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka, w reżyserii Konrada Dworakowskiego, z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. To przedstawienie niezwykłe; zdążyło już zresztą zdobyć sławę poza regionem. Trudno je opisać, najsilniej działa tylko w kontakcie z odbiorcą i jego wyobraźnią. Wiek widza nie ma znaczenia; urokowi i mądrościspektaklu poddają się i dzieci, i rodzice. Można powiedzieć - magia teatru. I tak jest, ale finezja widowiska to również konsekwentna myśl reżyserska i ogromny wysiłek całego zespołu. Aktorskiego i technicznego, klimat całości buduje bowiem precyzyjna gra świateł, operowanie bryłami gigantycznych klocków, animacja i muzyka. A Mateusz Barta za rolę w „Królu Maciusiu” oraz za rolę w spektaklu „Buratino” (oczywiście w „Banialuce”) otrzymał Złotą Maskę dla najlepszego aktora-lalkarza.". 
                                                                                                                                    Henryka Wach-Malicka, Dziennik Zachodni

fot. A.Morcinek

 

GALA WRĘCZENIA ZŁOTYCH MASEK, OPERA ŚLĄSKA

   

 

 

 

 

21 MARCA.ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA

"Teatr powstał z życia, i życie wypełnia teatr. Teatr lalki istnieje od zawsze, bowiem u jego początku znajduje się przedmiot, rzecz, narzędzie - lalka - (...)"- czytamy w orędziu Polunimy na Światowy Dzień Lalkarstwa,autorstwa Wiesława Hejno.
Pełny tekst orędzia znajduje się na stronie portalu e-teatr (http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/256602.html). Polecamy też lekturę niezwykłego przesłania Unima 2018     (tekst dostępny na naszym profilu facebook.)

 

 

      (...)Życie które wiedzie, jak wszystkie inne byty

                                                                     Życie złączone ze swoim animatorem, swoim Twórcą:

 Król Maciuś Pierwszy

fot.A.Morcinek                                                    Dialektyczne życie, czasem przejmujące,

                                                                     Częściej komiczne i fantastyczne…

                                                                     Nie możemy rozmyślać o lalkach

                                                                     Bez rozmyślania o tworzeniu w ogóle(...)

                                                                                                (fragment przesłania)
 

 

 

NOMINACJE DO ZŁOTYCH MASEK - CZTERY DLA TEATRU BANIALUKA!

Nominowani do Nagród Teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2017:
w kategoriach:
- SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW oraz PRZEDSTAWIENIE ROKU:
Król Maciuś Pierwszy" w reżyserii Konrada Dworakowskiego
 - ROLA W TEATRACH LALKOWYCH:

Mateusz Barta za rolę w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz za rolę w spektaklu „Buratino” w reżyserii Mariana Pecko;

Włodzimierz Pohl za rolę w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej. Nazwiska laureatów poznamy już 26 marca na uroczystej gali w Operze                                                              Śląskiej. 

 

 

 

ORESTEJA?

 

Inscenizacja  jednego z najstarszych tekstów teatralnych – Orestei Ajschylosa.
Spektakl zrealizowany we

współpracy z Clastic Théâtre (Francja)

reżyseria: François Lazaro
scenografia:Sevil Gregory
muzyka: Krzysztof Maciejowski
aktorzy: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek,Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

Spektakl dla młodzieży i dorosłych
 fot.Agnieszka Morcinek


 

 


powrót »

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY

 

 

 

  

  Wirtualne panoramy

 


Informujemy, że Teatr Lalek Banialuka został przyłączony do sieci szerokopasmowej w ramach projektu pn.: „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej”

"Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby"                                                                                                                                        więcej


 

Zapisz się do naszej listy mailingowej i bądź informowany o nowościach.