Aktualności

NASZE FESTIWALOWE SUKCESY!

24 / 10 / 2022

Cieszymy się i chwalimy. Mamy sukcesy. 

Dwa przedstawienia naszego teatru - poruszające istotne dla młodych ludzi tematy – Włosy Mamy w reżyserii Anity Piotrowskiej oraz Zakazane dzieci – opowieść korczakowska w reżyserii Anny Augustynowicz zostały docenione na festiwalach w Toruniu i Warszawie. 

21 października jury dziecięce 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu - w składzie: Elżbieta Romanowska, Marta Lubańska i Szymon Strąk - przyznało Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 3.000 złotych najlepszemu przedstawieniu dla dzieci – spektaklowi Włosy Mamy – doceniając tym samym sposób przekazania tematów trudnych, poprzez inscenizacje teatralną skierowaną do najmłodszych. Problem depresji wśród osób dorosłych – często bliskich, nie jest niezauważalny dla dziecka. Dlatego nasza opowieść jest ważna nie tylko z punktu widzenia relacji rodzinnych ale przede wszystkim z perspektywy dziecka, które będzie wiedziało jak i gdzie szukać pomocy. 

Z kolei 23 października jury 26. Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w Warszawie (jury festiwalowe to JURY MŁODYCH, w którego skład wchodzą Sara Jarębska, Maria Królikiewicz, Filip Pardyak, Kalina Sobesto, Tymon Voss – młodzi pasjonaci teatru oraz JURY DOROSŁE, w skład którego wchodzą Iryna Zapolska, Anna Rochowska i Szymon Kazimierczak) wyróżniło spektakl Zakazane dzieci - opowieść korczakowska. W werdykcie napisano, że wyróżnienie bielskie przedstawienie otrzymało: za odnalezienie siebie w tej historii, za możliwość poczucia krzywdy i pochylenia się nad nią, za otwarcie oczu i zaczęcie wielopokoleniowej dyskusji. I tak też się stało. Na scenie Przodownik Teatru Dramatycznego, po prezentacji naszego spektaklu otworzyło się pole do dyskusji, która zgromadziła wokół wielu słuchaczy – przedstawicieli bardzo młodego pokolenia jak i dorosłych. Nasz spektakl za każdym razem zadaje pytanie gdzie Korczak byłby dzisiaj? Odpowiedzi są czasami bolesne, ale zawsze z perspektywą widoku na przyszłość.

Dziękujemy organizatorom obu festiwali za zaproszenie, a przede wszystkim fantastycznej toruńskiej i warszawskiej widowni za tak entuzjastyczne przyjęcie!

***

Realizację spektaklu Zakazane dzieci – opowieść korczakowska dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022 oraz Fundacji PZU.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.