Aktualności

WARSZTATY WOKÓŁ KORCZAKA - PODSUMOWANIE

17 / 10 / 2022

Projekt wokół wybitnej postaci Janusza Korczaka dobiegł końca.  Cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników warsztatów, jak i zwykłych widzów. Dedykowany był  różnym grupom wiekowym.  Był potrzebne i dał dużo artystycznej i pedagogicznej satysfakcji.  

Wrześniowy cykl warsztatowy rozpoczęły zajęcia dla młodzieży RĘKI DZIEŁO – WARSZTAT PISANIA SZTUK z dramatopisarzem Arturem Pałygą. Celem warsztatów było nie tylko nabycie umiejętności pisania tekstów jako formy literackiej, lecz również rozwinięcie techniki słuchania, widzenia i żywego relacjonowania rzeczywistości. Zamysłem warsztatów było przede  wszystkim otwarcie uczestników na świat i ludzi, na ich codzienne lub wyjątkowe problemy. W części teoretycznej, młodzi uczestnicy warsztatów zapoznali się ze strukturami wyobraźni i strukturami dialogu. Przyglądali się technice budowania scen, potem sekwencji, aby ostatecznie stworzyć konstrukcję dla treści. Każdy z uczestników miał szansę na wypracowanie indywidualnego języka. Warsztaty odbywały się w niewielkiej grupie (wymagał tego charakter zajęć) i opierały na ćwiczeniu praktycznych umiejętności warsztatowych pisarki i pisarza. Warsztaty składały się z cyklu czterech praktycznych spotkań weekendowych (łącznie 16 godzin). Prowadzone były na Scenie na Piętrze w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Kolejne warsztaty dotyczyły upowszechniania praw dziecka pn. "Prawa dziecka nie bolą" prowadzone były  w 3 grupach: młodzież, pedagodzy, rodzice. Nawiązywały do założeń teoretycznych oraz praktyki pedagogicznej Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej. Uczestnicy warsztatów razem z  prowadzącą – Barbarą Janina Sochal – przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, zastanawiali się nad problemami ochrony, respektowania i upowszechniania praw dziecka w jego najbliższym środowisku oraz nad przestrzeganiem zapisów Konwencji Praw Dziecka. Każdy warsztat składał się będzie z 3 części i obejmował: zapoznanie się uczestników z funkcjonowaniem DOMU SIEROT prowadzonym przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską; analizę przestrzegania praw w środowisku wychowawczym dziecka oraz pracę nad stworzeniem wspólnej, bezpiecznej dla wszystkich przestrzeni, w której przestrzegane są prawa dziecka. Warsztat prowadzone były metodami aktywnymi, wymagały od uczestników współpracy i współdziałania oraz wzajemnego szacunku. Warsztaty dla dzieci i pedagogów były prowadzone w Szkole Podstawowej nr.29 im. Janusza Korczaka w Bielsku-Białej, zaś dla rodziców były prowadzone w Teatrze Lalek Banialuka. 

Wszystkie warsztaty były dla uczestników za symboliczną „złotówkę”. Ponadto uczestnicy warsztatów mogli uczestniczyć w premierze prasowo-pedagogicznej w dniu 30 września połączonej z dyskusją, której moderatorem był Janusz Legoń. 

W ramach projektu poza warsztatami zrealizowano również słuchowisko radiowe KAJTUŚ CZARODZIEJ  w reżyserii Pawła Łysaka oraz spektakl ZAKAZANE DZIECI – OPOWIEŚĆ KORCZAKOWSKA w reżyserii Anny Augustynowicz. Całość zadania w naturalny sposób przypomniała nie tylko o twórczości Janusz Korczaka, ale przede wszystkim o jego wielkiej misji pedagogicznej. 

Warsztaty realizowane były w ramach projektów: 75 lat Banialuki oraz 75 Lat Teatru Lalek Banialuka. Wokół Korczaka.  

Partnerami projektu byli: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944), Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

Projekt koordynowała  Katarzyna Dendys-Kosecka

***

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. Kultura - Interwencje. Edycja 2022

 

***

Barbara Janina Sochal - pedagożka, edukatorka z zakresu zarządzania oświatą, autorka publikacji z zakresu wychowania i praw dziecka, realizatorka wielu projektów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli dotyczących edukacji kulturalnej i międzykulturowej oraz wychowania przez sztukę. Wieloletnia pracowniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie zajmowała się m.in. edukacją kulturalną i wychowaniem pozaszkolnym, prawami człowieka - dziecka oraz współpracą międzynarodową dzieci i młodzieży. Członkini jury wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów twórczości artystycznej najmłodszych. Od 2011 roku do chwili obecnej pełni funkcję przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Jest również wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka (IKA) oraz członkinią  Rady Muzeum Treblinka. Od 2013 przewodniczy Kapitule Warszawskiej Nagrody Wychowawczej im. Janusza Korczaka.  Działa w społecznym ruchu Obywatele dla Edukacji, gdzie pełni rolę ekspertki. W działalności twórczej specjalizuje się w sztukach plastycznych, w tym malarstwie i ceramice artystycznej.

 

Artur Pałyga – dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Były dziennikarz, autor licznych reportaży, publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych.Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008 r., „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009 r.). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego oraz „Nieskończona historia” w reż. Piotra Cieplaka zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r. i 2012 r.), a spektakl „Tato” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej na podstawie jego sztuki otrzymał na tymże konkursie nagrodę za reżyserię w 2015 r. W 2016 r. „Nieskończona historia”, tym razem w reżyserii Małgorzaty Warsickiej zajęła drugie miejsce w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 r. zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę pt. „W środku słońca gromadzi się popiół”. W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie. W Teatrze Śląskim prowadzi Szkołę Pisania Sztuk. Współtworzy Strefę Wolnosłową działającą w warszawskim Teatrze Powszechnym, w ramach której prowadzi Szkołę Dramaturgii Społecznej. W 2008 r. w Bielsku-Białej założył Teatr Tekstu im. Teodora Sixta. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, rumuński, czeski, ukraiński, rosyjski, węgierski, kataloński, bułgarski, turecki.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.