Aktualności

ROK JUBILEUSZOWY ZA NAMI

20 / 12 / 2022

Rok 2022 był rokiem wyjątkowym, w którym świętowaliśmy jubileusz 75-lecia Teatru Lalek Banialuka. Dedykowane urodzinom wydarzenia podkreślały dorobek artystyczny, którym bielski teatr zasłynął nie tylko na mapie kulturalnej regionu, ale i arenie międzynarodowej.  

Rok jubileuszowy to przede wszystkim cztery premiery – Włosy Mamy Gro Dahle 
w reżyserii Anity Piotrowskiej (dyplom reżyserki), Zakazane dzieci – opowieść korczakowska, Artura Pałygi (dramat napisany specjalnie dla Banialuki), w reżyserii Anny Augustynowicz oraz Urodziny w Nigdylandii Marty Guśniowskiej, wyreżyserowanej przez Agę Błaszczak.  Niełatwe, ale bardzo aktualne tematy, poprzez zastosowane środki artystyczne (muzyka, scenografia, kostiumy i projekcje wideo),  trafiły zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych widzów, dając punkt wyjścia do głębokich dyskusji na temat kondycji współczesnego człowieka (spektakle Włosy Mamy oraz Zakazane dzieci – opowieść korczakowska zostały docenione na międzynarodowych festiwalach teatralnych: „Spotkania” w Toruniu oraz „Korczak dzisiaj” w Warszawie). Po raz pierwszy w historii teatru wyprodukowano wspólnie z Polskim Radiem Katowice słuchowisko radiowe Kajtuś czarodziej, którego reżyserii podjął się Paweł Łysak (adaptacja Artur Pałyga). Premiera słuchowiska odbyła się na antenie Polskiego Radia Katowice z  okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. 

W roku jubileuszowym Banialuki odbyła się 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W wydarzeniu wzięło udział 10 teatrów z 7 krajów świata – Czech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Danii, Węgier i Polski (łącznie 43 wydarzenia). Festiwalowe spektakle były prezentowane w Teatrze Lalek Banialuka, Teatrze Polskim oraz Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Ponadto widzowie mieli okazję uczestniczyć w specjalnie zorganizowanej paradzie festiwalowej (przemarsz ulicami miasta), w  spektaklach plenerowych, działaniach performatywnych, koncertach, warsztatach, czytaniu performatywnym oraz dedykowanej festiwalowi wystawie, która powstała przy współpracy z Beskidzkim Towarzystwem Fotograficznym. 

Finałem wydarzeń roku  jubileuszowego Banialuki była wystawa 75 lalek na 75-lecie przygotowana przez Małgorzatę Jankowską, połączona z premierą wydawnictwa (pod tym samym tytułem), autorstwa Ewy Tomaszewskiej (tekst) i Marka Czernka (fotografie i szata graficzna). Wystawa powstała przy współpracy z Galerią Sfera – partnerem strategicznym wydarzenia. 

Wyjątkową atrakcją tego roku były zaproponowane działania warsztatowe, wpisujące się w jedną z misji naszego teatru jaką jest edukacja kulturalna. Warsztaty były prowadzone zarówno w siedzibie teatru, jak i przestrzeniach miasta: Willi Sixta, Szkole Podstawowej nr 29. im. Janusza Korczaka w Bielsku-Białej i Galerii Sfera. Program warsztatów dotyczył zarówno działań twórczych (manualnych), jak: warsztaty budowy lalek, warsztaty wielkanocne, warsztaty mikołajkowe, jak i te, które poszerzały wiedzę z zakresu ochrony i respektowania praw dziecka (Prawa dziecka nie bolą – z Barbarą Janina Sochal – Przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka) oraz zdobywaniu umiejętności pisania tekstów literackich (Ręki dzieło – warsztat pisania sztuk z Arturem Pałygą – dramatopisarzem). Zagadnienia edukacyjne dopełniły premiery pedagogiczne oraz dyskusję pospektaklowe, prowadzone przez ekspertów.

Rok jubileuszowe podsumowały nagrody i wyróżnień dla zasłużonych pracowników teatru m.in. Złote, Srebrne i Brązowe medale za długoletnią służbę – przyznane przez Prezydenta RP, Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis – przyznane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Srebrne Odznaki Honorowe za zasługi dla województwa śląskiego, nadane przez Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego.

Otrzymaliśmy aż trzy nominacje w 54. edycji nagrody teatralnej Złota Maska w województwie śląskim. Nominacje otrzymali: Włodzimierz Pohl za rolę Józefa K. w Procesie w reżyserii i scenografii Konrada Dworakowskiego, Radosław Sadowski za rolę w spektaklu Smoki w reż. Anny Nowickiej. W kategorii Nagroda Specjalna wyróżniono Piotra Klimka za muzykę do spektaklu Proces w reż. Konrada Dworakowskiego.

Aby w pełni zrealizować ambitne plany artystyczne w roku 2022, teatr aplikował w programach i konkursach grantowych otrzymując dofinansowanie z: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji KGHM na realizację 29. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej oraz z Narodowego Centrum Kultury i Fundacji PZU na realizację działań wokół Korczaka. Ponadto wszystkie wydarzenia roku jubileuszowego wsparli: Mecenasi: AQUA, Bank PKO BP, Partnerzy Strategiczni: SFERA, FCA POLAND, Sponsorzy Głowni – JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA, POLMOTORS, Sponsorzy – NEMAK, REKORD, KLINGSPOR, ANGA, CZW WĘGLOZBYT, ZIAD SZYNDZIELNIA, firma wspierająca – CARBO ASECURA, za co dziękujemy!

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.