Aktualności

ZA NAMI PREMIERA

20 / 03 / 2023

 Mozart zamiast Mendelssohna, czyli kilka słów po premierze "Ślubu"

19 marca 2023 w Teatrze Lalek Banialuka odbyła się premiera spektaklu „Ślub” w reżyserii Agaty Biziuk, której interpretacja dramatu Gombrowicza okazała się nie tylko wnikliwa, poruszająca, i szalenie ciekawa, ale też niepokojącą aktualna – wątek tragedii człowieka powracającego z wojny został tutaj dobitnie wyeksponowany. I trudno nie odnieść go do obecnej sytuacji zza wschodniej granicy. Henryk, główny bohater „Ślubu”, wykrzykuje: „ja jestem synem wojny”, co wyjątkowo dotkliwie rezonuje z wcześniej słyszanym ze sceny tekstem: „syn wrócił do domu, lecz dom już nie jest domem, ani syn nie jest synem”. Doświadczenie wojny bezpardonowo odmienia dotychczasowe pojmowanie świata, prowadzi do podważenia wartości, próby obalenia sacrum, zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a snem (jednym z tych gorszych, po których budząc się, długo zostajemy w przestrzeni „pomiędzy”, nie mogąc z powrotem zorientować się i osadzić w rzeczywistości).

Zespół realizatorów spektaklu: reżyserka Agata Biziuk, scenografka Marika Wojciechowska, choreografka Krystyna Lama Szydłowska, autor projekcji wideo Tobiasz Czołpiński oraz kompozytor Piotr Klimek stworzyli obraz spójny, przejmujący, estetycznie wzniosły, momentami boleśnie prawdziwy, a innym razem – fascynująco wręcz metaforyczny. Obsada: Martyna Gajak, Maciej Jabłonowski, Włodzimierz Pohl, Marta Popławska oraz Radosław Sadowski ucieleśnili wizję reżyserki, serwując widzkom i widzom istny popis sztuki aktorskiej.

Dzieło Agaty Biziuk współtworzy rewelacyjna plastyka spektaklu, zaprojektowana przez scenografkę Marikę Wojciechowską, a kunsztownie wykonana przez zespół pracowni teatralnych: Aleksandrę Molendę, Joannę Lisicką-Bogacz, Małgorzatę Gewinner, Roberta Marciniaka oraz Grzegorza Sowę pod wodzą kierowniczki – Małgorzaty Jankowskiej. Rolę plastyki, pracowniczek i pracowników pracowni teatralnych docenił i podkreślił dyrektor Teatru Jacek Popławski, podczas podsumowującego wydarzenie (premierę) przemówienia. Dyrektor podkreślił również znaczenie i wkład pracowników z działu technicznego – dzięki nim spektakl zyskał swą ostateczną formę.

Zespołowi technicznemu przewodzi Marek Ziarko;  za światło i dźwięk odpowiadają Przemysław Lipiński i Tomasz Talik, a obsługą sceny zajął się Lucjan Rodak.

„Ślub” uważny jest za jedno z najtrudniejszych w odbiorze dzieł Witolda Gombrowicza. Uchwycenie i zrozumienie większości kontekstów i możliwych znaczeń wymaga od odbiorcy szerokiego spektrum kompetencji – tak związanych z wiedzą, jak i wrażliwością. Spotykając się z dramatem Gombrowicza warto jednak odłożyć na bok imperatyw czysto intelektualnego odbioru dzieła. Warto dać sobie przestrzeń i zgodę na odczuwanie. Zaufać wrażliwości, pozwolić się jej prowadzić po nieco abstrakcyjnym, onirycznym świecie Gombrowicza.

Najnowsza propozycja Teatru Lalek Banialuka skierowana jest do młodzieży i dorosłych. Zobacz galerię zdjęć ze spektaklu (fot. Dotora Koperska)

 

 

 

 

Pasek logotypów - spektakl bierze udział w przeglądzie

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.