Aktualności Blog

Zapachniało bananami – premiera spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama!” już za nami!

21 / 05 / 2023

Niedziela 21 maja zyskała w Bielsku egzotycznego akcentu. Wszystko dzięki premierowej odsłonie spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama!” w Teatrze Lalek Banialuka. 

Zgromadzona publiczność (wraz z prezydentem miasta – Jarosławem Klimaszewskim) została zaproszona w ciepłą, przyjemną i bezpieczną krainę, w której mając przyjaciela – niczego można się nie bać.

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru – Jacek Popławski – uzupełnił słowa powitania o podziękowanie mecenasowi kończącego się już sezonu artystycznego – Bankowi Polskiemu PKO. Zachęcił również gości do nadsyłania propozycji projektów, związanych z inicjatywą ESK 2029 (przypominamy – miasto Bielsko-Biała kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – każdy może zgłosić swoje pomysły na wydarzenie, czy hasło przewodnie). Po inaugurującej premierę przemowie, widzki i widzowie zostali wciągnięci w serię przygód Misia i Tygryska – bohaterów spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama!”.

Autorką adaptacji tekstu Janoscha oraz reżyserką widowiska jest Katarzyna Hora. Wizualizacją wykreowanego świata zajęła się scenografka – Agnieszka Aleksiejczuk, a kompozycją muzyki ­– Katarzyna Bem. W role bohaterów wcieliły i wcielili się: Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Piotr Tomaszewski oraz Tomasz Sylwestrzak (aktor był również inspicjentem podczas tworzenia spektaklu).

 

Pełna budującego nastrój światła, koloru i przyjemnej miękkości scenografia została wykonana w pracowniach teatralnych przez zespół specjalistek i specjalistów pod kierownictwem Małgorzaty Jankowskiej Aleksandrę Molendę, Joannę Lisicką-Bogacz, Małgorzatę Gewinner, Roberta Marciniaka oraz Grzegorza Sowę. Za światło i dźwięk odpowiadali Jarosław Handzlik i Tomasz Talik, a obsługą sceny zajęli się Daniel Oparowski i Mirosław Wyczesany (pod okiem kierownika technicznego – Marka Ziarko). Przybyłymi na wydarzenie gośćmi opiekowały się pracowniczki Biura Obsługi Widza (wraz z niezastąpionym zespołem obsługi widowni).

Po premierze spektaklu, publiczność zwyczajowo zgromadziła się w foyer Teatru, by wspólnie cieszyć się nową produkcją i pogratulować twórczyniom jej realizacji. Smaku (i zapachu) niedzielnemu wydarzeniu dodała przygotowana przez zespół pracowników Teatru feta, która niczym Panama – pełna była (nie tylko) bananów! A jeśli ktoś zgubił się w labiryncie atrakcji, do serca Teatru poprowadziła go wytyczona przez Misia i Tygryska droga…

Nim ślady łapek zaprowadzą Was na widownię, sprawdźcie koniecznie nasz repertuar i wybierzcie idealny dla siebie dzień podróży - do Panamy oczywiście!

 

Mecenas:

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.