Premiera spektaklu "O mniejszych braciszkach św. Franciszka"

"To ważne, żeby być szczęśliwym. I jeszcze ważniejsze, żeby o tym wiedzieć..." Z całą pewnością jesteśmy dziś szczęśliwi. To był piękny wieczór - premiera pięknego spektaklu!

1 października 2023 zapisał się w historii naszej instytucji jako dzień premiery spektaklu "O mniejszych braciszkach św. Franciszka". Sztuka Marty Guśniowskiej w interpretacji reżysera Jacka Popławskiego została przyjęta przez banialukową publiczność z zachwytem - zarówno formą, jak i treścią artystycznego przekazu.

Brawa po zakończeniu spektaklu zdawały się nigdy nie umilknąć. Na długo pozostała z nami również atmosfera wzruszenia i wielkiej satysfakcji z całego procesu oraz efektów powstawania spektaklu o ulubionym świętym; tym od braci mniejszych, od tak powszechnie i wielowymiarowo potrzebnego dziś szacunku.

Pierwsze słowa podziękowania, Dyrektor naszego Teatru i jednocześnie reżyser premierowo pokazanego spektaklu - Jacek Popławski - skierował do realizatorów jeszcze na scenie. 

Słowa wdzięczności i uznania powędrowały do obecnego w każdym elemencie scenografii Pavla Hubički, twórczyń i twórców scenografii, czyli pracownic i pracowników pracowni teatralnych: Małgorzaty Jankowskiej, Aleksandry Molendy, Joanny Lisickiej-Bogacz, Małgorzaty Gewinner, Roberta Marciniaka i Grzegorza Sowy, kompozytora muzyki - Pavla Helebranda (obecnego podczas premiery osobiście oraz w każdym dźwieku), obsady spektaklu: Macieja Jabłonowskiego, Martyny Gajak i Marty Popławskiej oraz do osób, które choć nie są widoczne fizycznie na scenie, to efekty ich pracy w ogromnej mierze przesądzają o wrażeniach widzek i widzów. Mowa o Marii Byrskiej, która pracowała z aktorkami nad gwarą, instruktorce wokalnej - Jusynie Masny czy osobach odpowiedzialnych za aspekty techniczne (kierownik - Marek Ziarko): światło (Przemysław Lipiński), dźwięk (Tomasz Talik) i obsługę sceny (podczas premiery był to Lucjan Rodak). 

Po owacjach, wszyscy twórcy wraz z widzkami i widzami udali się do wyjątkowo przystrojonego foyer, by dalej świętować i cieszyć się udaną premierą. Na gościnie i gości czekały m.in. pachnące domem drożdżówki z posypką (serwowane na najbardziej ekologicznych, bo jadalnych talerzach!), oblane smakowitym, jesiennym rumieńcem jabłka czy krzepiące napary ziołowe. Obecność polnych kwiatów i wrzosów podkreślała zapatrzony w naturę charakter wydarzenia (o ukierunkowaniu całego sezonu artystycznego na ekologię przeczytasz tutaj) . To właśnie w takim anturażu gratulacje i podziękowania przyjęli główni twórcy spektaklu "O mniejszych braciszkach św. Franciszka" od usatysfakcjonowanych aktorek i aktora.

Realizacja oraz premiera spektaklu odbyła się w ramach projektu "Sztuka i ekologia" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Mecenas:

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.