Aktualności

Mysikrólik z wizytą w Banialuce

09 / 10 / 2023

Dzik jest dziki, dzik (NIE) jest zły – i my też nie bądźmy źli dla dzików i wszystkich ich leśnych i polnych kuzynów. Ale jak być dobrym dla dzikich zwierzaków? Nie tylko o tym, jak się zachować spotykając na swojej drodze dzika, sarnę czy jeża, opowiedziała nam Fundacja Mysikrólik!

Czwartego października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Tego dnia szczególnie zachęcaliśmy do zwiększenia uważności na potrzeby „braciszków mniejszych” (jak zwykł mawiać o zwierzętach patron m.in. ekologii – św. Franciszek, wspominany przez Kościół Katolicki właśnie 4 października), ale motywy z obszaru ekologii i troska o każde stworzenie obecne są w naszym Teatrze stale – nie ograniczamy się do obchodów ogólnie przyjętych świąt. Szacunek do świata natury stanowi też punkt odniesienia i kierunek działań naszego Teatru w bieżącym sezonie artystycznym (zobacz tutaj). Obrana przez nas idea widoczna jest szczególnie wyraźnie w realizacji spektaklu „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” w reżyserii Jacka Popławskiego i wszystkich innych wydarzeniach wpisujących się w projekt „Sztuka i ekologia”.

W dzień premiery spektaklu, o którym mowa, zaoferowaliśmy wszystkim chętnym widz_om spotkanie z reprezentantkami Psiej Ekipy (zobacz relację). Tydzień później, czyli 8 października zaprosiliśmy publiczność na prelekcję, dotyczącą zwierząt żyjących na wolności i tego, co możemy dla nich zrobić…

Lekcję odpowiedzialnej miłości do zwierząt (i szerzej – natury) przekazali nam tym razem założyciele Fundacji  Mysikrólik – Na Pomoc Dzikim Zwierzętom – Agnieszka i Sławomir Łyczkowie.

Kilka słów o Mysikróliku:

Fundacja Mysikrólik niesie pomoc braciszkom mniejszym, żyjącym naturalnie na wolności - np. w lasach czy na polanach. To szpital i jednocześnie ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt, który zapewnia im opiekę weterynaryjną, odpowiednie jedzenie i spokojną, bezpieczną przystań do czasu powrotu na wolność. Obok częstych interwencji, ratowania rannych, dzikich zwierząt, Mysikrólik wspiera je poprzez edukowanie ludzi! Prelekcje, warsztaty i popularyzowanie wiedzy o odpowiedzialnym i świadomym postępowaniu wobec dzikiego zwierzęcia (nie tylko wtedy, gdy wymaga ono pomocy), to główne filary działalności tej wyjątkowej organizacji. 

Dowiedz się więcej na temat Fundacji, a w razie potrzeby skontaktuj się z nią:

506 918 902

[email protected]

Zobacz też:

Z elementarza przyjaciela dzikich zwierząt

  1. Podziwiaj dzikie zwierzęta z oddali - nie próbuj ich oswajać, głaskać czy zabierać do domu!
  2.  Nie spuszczaj psa ze smyczy podczas leśnych spacerów - lasy i polany to dom dzikich zwierząt. Nie pozwól, by ich młode stały się ofiarami Twojego pupila.
  3.  Pamiętaj, że dzikie zwierzęta możesz spotkać nawet w mieście - pilnuj swojego psa lub kota, by nie stanowił zagrożenia dla innych stworzeń.
  4.  Jeśli masz ogród - postaraj się uczynić go przyjaznym dla dzikich zwierząt, choćby przez pozostawianie im materiałów na dom - liści czy gałązek.
  5.  Fundacja Mysikrólik podaje łapę dzikim zwierzętom, kiedy tego potrzebują - i Ty zadziałaj wyłącznie wtedy, gdy napotkane przez Ciebie dzikie zwierzę faktycznie tego potrzebuje! Często najlepszym, co możesz ofiarować np. małej sarence, leżącej samotnie w trawie, jest spokój.
  6.  Jeśli spotkasz na swojej drodze dzikie zwierzę, które utknęło w pułapce, jest bardzo osłabione lub ranne - nie zbliżaj się do niego! Skontaktuj się z Fundacją Mysikrólik telefonicznie 506 918 902 lub mailowo: [email protected] (jeśli to możliwe dołącz do zgłoszenia zdjęcie, wykonane z bezpiecznej odległości). Możesz też zadzwonić na Policję lub Straż Miejską - funkcjonariusze zabezpieczą teren i skontaktują się z Mysikrólikiem.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.