24 marca w Teatrze Lalek Banialuka odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. To wyjątkowy moment, w którym mogliśmy docenić tych, którzy każdego dnia tworzą teatr – zarówno na scenie, jak i za kulisami. Podczas uroczystości wybrzmiały słowa Orędzia Theodorosa Terzopoulosa, pytające, czy teatr potrafi usłyszeć sygnały SOS naszych czasów. Czy może stać się przestrzenią refleksji nad kryzysem świata i człowieka?
Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru dla pracowników Teatru Lalek Banialuka
Podczas gali wręczono Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. W gronie nagrodzonych znaleźli się pracownicy Teatru Lalek Banialuka:
fot. Paweł Sowa
Konrad Ignatowski – aktor związany z Banialuką od 2001 roku, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Wielokrotnie nagradzany, ceniony za umiejętność budowania wyrazistych postaci i wrażliwość sceniczną. W 2007 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu KONTEKSTY w Poznaniu.
fot. Paweł Sowa
Robert Marciniak – specjalista rzemiosł teatralnych, który od 30 lat dba o scenografię, lalki i dekoracje Banialuki. To dzięki niemu świat przedstawiony w spektaklach nabiera wyjątkowego kształtu.
Finał obchodów – poruszający spektakl
Zwieńczeniem uroczystości był spektakl Zakazane dzieci – opowieść korczakowska w reżyserii Anny Augustynowicz. To przejmująca opowieść inspirowana historią Janusza Korczaka i jego podopiecznych, która skłania do refleksji nad człowieczeństwem i odpowiedzialnością.
Teatr, który łączy
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto wszystkich, którzy codziennie wkładają serce w swoją pracę – aktorów, realizatorów, rzemieślników teatralnych, techników i administracji. To dzięki nim teatr wciąż potrafi wzruszać, inspirować i przekraczać granice – zarówno te geograficzne, jak i te, które czasem nosimy w sobie.