Aktualności

POKAZ ZAMKNIĘTY: AMELKA, BÓBR I KRÓL NA DACHU

08 / 12 / 2020

Pokaz zamknięty zamiast premiery, czyli ciąg dalszy życia w zamknięciu.

Kiedy przystępowaliśmy do prób naszego najnowszego przedstawienia Amelka, bóbr i Król na dachu w reżyserii Lucyny Sypniewskiej, byliśmy pełni nadziei, że uda nam się je zaprezentować stęsknionej za teatrem publiczności. Marzyliśmy o chwili, w której poczujemy emanującą z widowni energię widzów i będziemy mogli grać dla nich z pełną pasją i zaangażowaniem. Ze smutkiem przyjęliśmy informację, że nasz wielotygodniowy wysiłek zostanie zwieńczony wewnętrznym pokazem, a na widowni Banialuki nie usiądzie żaden widz. Ze względu na obostrzenia epidemiczne nałożone na instytucje kultury, musimy odwołać wszystkie spektakle aż do 27 grudnia. Nie pozostaje nam nic innego, jak zapewnić naszą publiczność, że ciągle na Was czekamy i mamy nadzieję, że ta rozłąka zaowocuje wieloma wspólnie przeżywanymi artystycznymi wydarzeniami zorganizowanymi przez nasz teatr. Już o nich myślimy.

O czym jest nasze nowe przedstawienie? O Życiu Amelki, które nie jest różowe. Mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej okrutnej, przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach wszystkich mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce swoją prawdziwą tożsamość i zrozumieć otaczający ją świat.

Amelka, Bóbr i Król na dachu to bardzo popularna sztuka dla najmłodszych widzów autorstwa Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler. Konstrukcja opowieści bazuje na monomicie opisanym przez Josepha Campbella w książce Bohater o tysiącu twarzy. Historia Amelki odzwierciedla uniwersalną we wszystkich kulturach podróż bohatera. Dzięki jej konstrukcji rozumiemy, przeżywamy i podążamy za opowieścią intuicyjnie. Z pewnością żaden z widzów nie przejdzie obok tego spektaklu obojętnie.

Przebieg fabularny przedstawienia uzupełnia hipnotyzująca i magnetyczna scenografia, która kreuje niezwykły świat. Scenografka Anka Chadaj, wraz z banialukowymi rzemieślnikami przenosi widza w sam środek Szepczącego Lasu. Feeria barw, niekonwencjonalnych materiałów (w tym z recyclingu, które wzmacniają ekologiczny wymiar opowieści) stają się atutem spektaklu na równi z aktorskimi kreacjami. Zastanawiamy się, która z postaci najbardziej spodoba się fanom naszego teatru? W spektaklu występują: Małgorzata Bulska (Pani Fryga, Grzyb, Pokrzywa) Katarzyna Pohl, (Mruksa, Wróżka Lulejka, Sowa), Barbara Rau (Gruszka), Dagmara Włoszek-Rabska (Amelka), Adam Milewski (Bóbr), Radosław Sadowski (Dynia), Piotr Tomaszewski (Król), Tomasz Sylwestrzak (Tajny Radca).

Reżyserka Lucyna Sypniewska ponownie udowadnia, że jej współpraca z wielokrotnie nagradzanym kompozytorem Krzysztofem Maciejowskim przynosi rewelacyjne rezultaty. Niechybnie piosenki ze spektaklu będą nucone przez widzów jeszcze długo po zapadnięciu kurtyny.

Przedstawienie jest z pewnością znakomitą propozycją, by oderwać się od trudnej rzeczywistości. Nie możemy się już doczekać, kiedy spektakl zobaczą najmłodsi. Amelka, Bóbr i Król na dachu będzie gotowa zaraz po zniesieniu pandemicznych ograniczeń.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.