Aktualności

NAGRODY PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ W DZIEDZINIE TEATRU 2021

22 / 06 / 2021

Co roku Prezydent Miasta Bielska-Białej wręcza nagrody w dziedzinie teatru pracownikom teatru, doceniając ich trud i wielkie zaangażowanie w pracy.  W tym roku ta wyjątkowa dla ludzi teatru okoliczność odbyła się w Teatrze Lalek Banialuka. Z radością prezentujemy sylwetki nagrodzonych i jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje!

W tym roku Prezydent Jarosław Klimaszewski uhonorował nagrodami następujące osoby:

RYSZARD SYPNIEWSKI
W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 1980 roku. Jest aktorem utalentowanym i wszechstronnym, a jego kunszt i wrażliwość sceniczna sprawiają, że tworzy wyraziste i rozpoznawalne role, które nie pozostawiają widza obojętnym. Jego kreacje w Samotności, Antygonie czy spektaklu Król umiera współtworzą najlepsze karty historii Banialuki. Laureat wielu nagród na najważniejszych festiwalach lalkowych, zdobywca Ikara za szczególne osiągnięcia w 2009 roku, Złotej Maski – nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego, uhonorowany Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

WIKTORIA WĘGRZYN-LICHOSYT
Aktorka Teatru Polskiego  obdarzona scenicznym temperamentem i niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi, świetnie sprawdza się w bardzo różnorodnym repertuarze Teatru Polskiego. stworzyła na jego scenie wiele interesujących kreacji jak chociażby w Człowieku z La Manczy, Ciało Bambina, Boskiej! czy Złym, a także ciekawe role w repertuarze komediowym. Niezwykła wykonawczyni klimatycznego monodramu "Wyspa Kaliny", w którym z powodzeniem mierzy się z legendą piosenki aktorskiej.

BOGUSŁAWA HANKUS
Zastępca dyrektora Teatru Lalek Banialuka od 2011 roku. Zarządza sprawami administracyjnymi i związanymi z bieżącym funkcjonowaniem Teatru. Wykazując dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie inwestycji i zamówień publicznych realizuje z ogromnym powodzeniem zadania z tego zakresu, a Jej zdolności zarządcze, rzetelność i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do jakości funkcjonowania Teatru Banialuka podczas pandemii i wypełniania jego artystycznej misji. Zajmując się sprawami administracyjnymi wykazuje także dbałość o artystyczny wymiar funkcjonowania teatru oraz jego wizerunek.

HALINA MIESZCZAK
Od ponad 30. lat pracuje jako inspicjentka w Teatrze Polskim czuwając nad sprawnym przebiegiem przedstawień, koordynuje wejścia aktorów na scenę, współpracuje z obsługą techniczną sygnalizując zmiany dekoracji, świateł dźwięku, rekwizytów czy kostiumów. Pełni również funkcję suflera, a jej opanowanie i wspaniała pamięć wspierały niejedno przedstawienie. Jest osobą świetnie zorganizowaną i bardzo zaangażowaną w sprawy teatru, a scena nie ma przed nią  żadnych tajemnic.

ZIEMOWIT PTASZKOWSKI
Gra w Teatrze Lalek Banialuka od 2000 roku. Jest aktorem interesującym, który sprawdza się zarówno w repertuarze dziecięcym jak i adresowanym do dojrzałej widowi tworząc role ciekawe i zapadające w pamięć.. W ubiegłym roku wcielił się w skomplikowaną postać tytułowego bohatera sztuki „Augustus” ukazując wyraziście człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Laureat Lauru Dembowskiego, Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru, uhonorowany Dyplomem specjalnym Ikara 2019 wraz z zespołem aktorskim spektaklu „Tuwim i ...”

CAŁOŚĆ INFORMACJI ZAMIESZCZONEJ NA STRONIE URZĘDU MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ PRZECZYTASZ TUTAJ

 

Ponadto LUCYNA SYPNIEWSKA otrzymała Laur Dembowskiego, nagrodę honorową bielskiego oddziału ZASP za „zbudowaną subtelnymi, oszczędnymi środkami, przekraczającą dotychczasowe emploi aktorki, liryczną rolę matki w spektaklu AUGUSTUS w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek Banialuka, dzięki którym widz odbywa magiczną podróż w czasie”

 

Fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.