Aktualności

KONFERENCJA PRASOWA CZASOWĄTKÓW

02 / 09 / 2021

ROZPOCZYNAMY SEZON ARTYSTYCZNY ŚWIETUJĄC URODZINY MIASTA!

2 września 2021 o godzinie 13:00 w Teatrze Lalek Banialuka odbyła się konferencja prasowa przed prapremierą spektaklu „Czasowątki” w reżyserii Jacka Popławskiego.

Dyrektor naczelny i artystyczny Jacek Popławski rozpoczął od krótkiego przywitania gości, po czym zaprezentowane zostały dwa fragmenty spektaklu – scena obrazująca pracę w fabryce tkanin, która nawiązuje do przemysłowej historii miasta oraz scena powstania dwóch miast Bielska i Białej.

Po prezentacji reżyser opowiedział krótko o widowisku. O procesie twórczym i inspiracjach opowiedzieli także choreografka Marta Bury oraz kompozytor Hubert Pyrgies, który zaznaczył, że w spektaklu nie ma słów, jednak głosu jest bardzo dużo. Muzyka tworzona była bez użycia instrumentów, jedynie za pomocą aparatu głosowego. Praca nad ruchem rozpoczynała się od improwizacji na temat danych scen.

Prapremiera „Czasowątków” otwiera sezon artystyczny w Banialuce. Jeszcze pod koniec tego miesiąca planowana jest premiera „Smoków” Maliny Prześlugi w reżyserii Anny Nowickiej. W listopadzie widzowie będą mogli zobaczyć „Proces” Franza Kafki w reżyserii Konrada Dworakowskiego, a późną jesienią zaplanowane jest czytanie performatywne autorskiej sztuki Artura Pałygi poświęconej życiu i twórczości Janusza Korczaka w reżyserii Anny Augustynowicz. Czytanie performatywne  realizowane jest w ramach zadania „Banialuka, Korczak, Dom” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Punktem kulminacyjnym sezonu artystycznego 2021 / 2022 będzie 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, która z powodu pandemii nie odbyła się w roku 2020.

Trzymamy kciuki za nadchodząca prapremierę i za cały sezon artystyczny!  

Spektakl CZASOWĄTKI powstaje z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

WIĘCEJ O DNIACH BIELSKA-BIAŁEJ TUTAJ

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.