We wtorek 16 listopada w Teatrze Lalek Banialuka odbyła się konferencja prasowa przed premierą „Procesu” Franza Kafki w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz czytaniem performatywnym dramatu Artura Pałygi „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” w reżyserii Anny Augustynowicz.
Zaprezentowane zostały dwa fragmenty „Procesu”, którego premiera odbędzie się już w najbliższy czwartek, 18 listopada o 18:00 na Scenie na Piętrze Teatru Lalek Banialuka. Reżyseria i scenografia spektaklu są dziełem Konrada Dworakowskiego, który osadził Józefa K. w łagodnej, bezpiecznej, różowej przestrzeni, kojarzącej się z pokojem dziecięcym. Uświadamia jak bardzo rozsiedliśmy się w świecie.
Włodzimierz Pohl, odtwórca głównej roli, zwraca uwagę na głęboko posunięty surrealizm i absurd w rzeczywistości, która nas otacza. Temat poruszany przez Kafkę jest dziś nad wyraz aktualny, widz zostaje wciągnięty w łamigłówkę.
Kompozytor Piotr Klimek swoimi pejzażami dźwiękowymi buduje psychodeliczną atmosferę niepewności i zagrożenia. Łączy muzycznie współczesność z neoklasycyzmem, nawiązując do czasów Kafki.
Jak podkreśla dyrektor Jacek Popławski – „Proces” jest już trzecią premierą tej jesieni. Dla teatru to bardzo pracowity okres. Już w niedzielę, 21 listopada o 18:00 na Scenie na Piętrze odbędzie się czytanie performatywne dramatu „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”, który Artur Pałyga napisał specjalnie dla Teatru Lalek Banialuka. Wydarzenie jest zwieńczeniem projektu „Banialuka, Korczak, Dom” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a zarazem preludium do spektaklu, który zaplanowany jest na rok 2022 w związku z jubileuszem 75-lecia Teatru Lalek Banialuka. W przyszłym roku mija również 80 lat od śmierci Janusza Korczaka, któremu dedykowany jest cały projekt. W czytaniu performatywnym reżyserowanym przez Annę Augustynowicz weźmie udział cały zespół artystyczny Teatru Lalek Banialuka.
Brutalizacja życia, wieczny brak czasu dla dzieci, przemoc, brak szacunku – młody człowiek, który zasługuje na wszystko co najlepsze nierzadko mierzy się ze strasznymi przeciwnościami losu.
Artur Pałyga zastanawia się gdzie dziś byłby Janusz Korczak, jak zachowałby się we współczesnym świecie. Punktem centralnym dramatu jest postać wielkiego pedagoga, zaś impulsem twórczym pytanie jak Korczak funkcjonowałby dziś.
Przypominamy:
18.11 (czwartek) 18:00 "Proces" - premiera
21.11 (niedziela) 18:00 "Zakazane dzieci - opowieść korczakowska" - czytanie performatywne
Czytanie performatywne dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu