Oprócz jury konkursu głównego spektakle oceniać będzie także Jury Młodych Krytyków.
JURY MŁODYCH KRYTYKÓW
Chcemy brać czynny udział w kształtowaniu kolejnych pokoleń krytyków rozumiejących język współczesnego teatru lalek. Umożliwienie młodym osobom kontaktu z artystami i spektaklami na najwyższym poziomie jest najlepszą ku temu okazją. Dlatego podczas 29. edycji festiwalu powracamy do przyznawania Nagrody Jury Młodych Krytyków. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spośród studentów kształcących się na kierunkach Wiedzy o Teatrze wyłonione zostało trzyosobowe jury, które obok Jury Głównego przyzna swoją nagrodę.
Jacek Popławski
Dyrektor XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej
Pierwsi w Europie
„W roku 2004 MFSL odbywał się pod hasłem »Pierwsi w Europie«. Dlaczego? Bowiem w trakcie jego trwania – 1 maja – Polska została formalnie przyjęta do Unii Europejskiej. Bielski festiwal był pierwszą imprezą teatralną, która odbywała się w tej nowej, lepszej rzeczywistości.
Także wtedy pierwszy raz powołano Jury Młodych Krytyków. W Banialuce zjawili się studenci i studentki z Gdańska, Krakowa, Poznania, Katowic, Warszawy. To był pomysł Zuzanny Głowackiej, wsparty przez ówczesną dyrektor naczelną i artystyczną bielskiej sceny, Lucynę Kozień.
I to był strzał w dziesiątkę. Przede wszystkim prosty sposób, by zwiększać zainteresowanie sztuką lalkarską, teatrem formy wśród studentów wiedzy o teatrze. Najszlachetniejsza metoda lobbingu. Dowodem skuteczności jest fakt, że w trzech kolejnych edycjach (2004, 2006, 2008) udział w pracach jury brali późniejsi redaktorzy miesięcznika „Teatr”. Dla wszystkich, którzy pracowali w Jury Młodych Krytyków, teatr lalek stawał się oczywistą i interesującą częścią pejzażu teatralnego. Niektórzy zaś łapali bakcyla na zawsze”.
Paweł Płoski
Dr Paweł Płoski – teatrolog, redaktor, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru, dziekan kierunku Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, członek Jury Młodych Krytyków XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej.
JURY MŁODYCH KRYTYKÓW
Iga Skolimowska – studentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Recenzentka. Zainteresowana w szczególności teatrem wielojęzycznym, historią polskiego teatru oraz teatrem formy. Zajmuje się koordynacją projektów kulturalnych. Od 2019 roku prezesuje Stowarzyszeniu Olsztyn 2.0, a od 2021 koordynuje edukację w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia jako selekcjonerka spektakli (od 2022).
Katarzyna Pawlicka – studentka Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza teatrem zajmuje się sztukami wizualnymi, od malarstwa po grafikę komputerową. Teatr lalek postrzega jako wyjątkowy, międzyobszarowy poligon badań nad projektowaniem relacji między człowiekiem, przestrzenią a przedmiotem. Interesują ją możliwości poszerzania się medium, również przez wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów, ale także jego unikalność w zakresie budowania relacji z widzem.
Karolina Kosieradzka – studentka Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Koordynatorka pracy artystycznej w Teatrze Collegium Nobilium. Zajmowała się produkcją czytań performatywnych w warszawskiej AT (2018), pracowała przy organizacji cyklu wydarzeń „Odtwarzanie Reduty” (Muzeum Teatralne, we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym). Współpracowała z Festiwalem Malta w Poznaniu przy tworzeniu archiwum (2021). Współorganizatorka wystaw historycznych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Interesuje się historią teatru, badaniami nad pamięcią oraz Zagładą.