Aktualności

Program Kadencyjny dla Teatru Lalek Banialuka / 2019 - 2022

01 / 09 / 2020

Program Kadencyjny dla Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej, na trzy sezony artystyczne 2019 - 2022

 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej jest Instytucją Kultury posiadającą niekwestionowany dorobek artystyczny i uznanie w Polsce oraz na świecie.    Od siedemdziesięciu z górą lat jest w twórczej awangardzie, wytycza nowe kierunki, nie odcinając się przy tym od źródeł teatru lalek, kunsztu animacyjnego i rzemieślniczego. Służy mieszkańcom, uwrażliwiając, wychowując i bawiąc kolejne pokolenia.

W następnych sezonach Teatr będzie nadal rozwijać się i poszukiwać w przestrzeni teatru lalek, formy i wyobraźni. Realizowane będą teksty klasyczne jak i współczesne, również prapremierowe. Na liście twórców, którzy wyrazili chęć współpracy, znajdują się nazwiska reżyserów znanych widzom odwiedzającym Teatr, jak również nowe, otwierające kolejne artystyczne drzwi.

W polu zainteresowania Banialuki nadal będzie tworzenie dla odbiorcy w każdym wieku. Teatr będzie realizować swą misję z szacunkiem dla aktora i widza, ich wrażliwości oraz potrzeby rozwoju.

Sezon artystyczny 2019/2020

Planując repertuar, kładę szczególny nacisk na propozycje dla młodszego widza. Sezon otwiera premiera zaplanowana przez Panią Dyrektor Lucynę Kozień.

1. ROBINSON – premiera wrzesień  

scenariusz: Elżbieta Chowaniec / Marek Zakostelecky

dla widzów od 6 lat

reżyseria i scenografia: MAREK ZAKOSTELECKY

W dalszej części sezonu zrealizowane zostaną dwie sztuki w oparciu o dramaturgię współczesną (obie prapremierowo) oraz bajka klasyczna:

2. JESTEM AKI – prapremiera listopad

Dorota Kassjanowicz

dla dzieci od 4 lat

reżyseria: BARTOSZ KUROWSKI

3. KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU – premiera luty

H. CH. Andersen

dla dzieci od 5 lat 

reżyseria: BOGUSŁAW KIERC

4. TUTU - prapremiera kwiecień

Katarzyna Mazur-Lejman

dla widzów od 7 lat

Sztuka wyróżniona w 27. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

reżyseria: ROKSANA MINER

W maju, tradycyjnie, odbędzie się XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Bez zmian pozostanie dotychczasowa formuła lalkarskiego święta, służącego prezentacji różnorodnych widowisk demonstrujących wysoki poziom artystyczny i animacyjny, wymianie doświadczeń i spotkaniom. Festiwal ma nadal pełnić również ważną rolę względem mieszkańców, umożliwiając im kontakt z oryginalną, światowej rangi sztuką, będącą na co dzień poza ich zasięgiem. Spektakle obywać się będą w przestrzeniach teatralnych, jak i ogólnodostępnych, miejskich, nieoczywistych.

Sezony artystyczne 2020/2021 oraz 2021/2022

Kolejne dwa sezony będą nadal poświęcone artystycznym poszukiwaniom w zakresie dotychczasowego profilu działalności Teatru. Planuję premiery dla dzieci, jednak obok nich pojawią się również propozycje dla młodzieży i dorosłych. Dobra współczesna dramaturgia, literatura klasyczna, jak i nowe jej adaptacje, to podstawa, na której będę tworzył ofertę premierową.
Teatr Lalek przeżywa dzisiaj w Polsce okres redefinicji, tworzenia się nowych koncepcji i kierunków. Zaproponowani przez mnie reżyserzy mają wykształcenie w kierunku teatru lalek i doświadczenie w tej materii. Są przy tym indywidualistami, podążającymi własnymi drogami, nie tracącymi jednak z oczu odbiorcy, dla którego tworzą. Wybór poniższy wskazuje, iż Banialuka czerpiąc z tradycji ma brać czynny udział w rozwoju Polskiej i światowej sztuki teatru. Jedną z premier chciałbym wyprodukować we współpracy z jednym z wydziałów reżyserii teatru lalek. Chcę wspierać młodych twórców, pomagając im w zawodowym starcie. 

Sezon 2020/2021

1. Jacek Popławski

2. Lucyna Sypniewska

3. Konrad Dworakowski

4. Anna Nowicka

Sezon 2021/2022

1. Agata Biziuk

2. Agata Kucińska

3. Paweł Aigner

4. Student/studentka reżyserii - przedstawienie dyplomowe lub debiut

Twórcom proponować będę sztuki współczesne, znajdujące się w zasobach Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, organizującego Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Widzę tu teksty: 

MIŚ i MISIA Marty Guśniowskiej,

PRĘCIK Maliny Prześlugi

Dramaturgia, na której chcę również budować ofertę teatru, to adaptacje współczesnych książek dla dzieci:

TATA Toona Tellegena, 

czy poważniejszych pozycji literatury światowej: 

AUGUSTUS (opowiadanie ze zbioru “Baśnie”) - Hermanna Hessego. 

WŁADCA MUCH Williama Goldinga 

Pisząc o tekstach klasycznych miałem na myśli przede wszystkim autorów, których stała obecność w repertuarze jest nieodzowna:

BAŚNIE H.CH. Andersena, 

BAŚNIE braci Grimm.  

Klasyka, to również dramaty polskie, stanowiące wyzwanie inscenizacyjne dla Teatru:

PAN TADEUSZ Adama Mickiewicza           

Reżyserzy proponują oczywiście własne tematy, które ich intrygują i są im bliskie.  Jeżeli okażą się one ciekawe i spójne z profilem działalności Banialuki, włączę je do planów repertuarowych.       

Sezon 2021-2022 będzie szczególny, gdyż w maju 2022 r. odbędzie się XXX, jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Święto to wymaga opracowania formuły podsumowującej dotychczasowe Festiwale. Były one zawsze miejscem spotkań środowiska artystycznego, wymiany myśli, ale zawsze również były otwarte na mieszkańców. Chcę, aby ta edycja mocniej zaznaczyła się w przestrzeni miejskiej, plenerowej, jak również w ofercie warsztatowej, uzupełniającej artystyczne spotkania.

Niniejszy program kadencyjny chciałbym zakończyć wychodząc poza ramy artystyczne w znaczeniu bezpośrednim, premierowym. W ciągu najbliższych trzech sezonów, konieczna będzie modernizacja Teatru. Dotyczy ona wielu różnych aspektów i jest oczywiście uzależniona od pozyskanych środków finansowych. Jako jeden z ewidentnych przykładów miejsc nieodzownie wymagających zmian podam tu tzw. Scenę na Piętrze. Eksploatacja spektakli i ich artystyczny efekt, są ściśle związane z komfortem pracy aktorów i wygodą odbioru sztuki poprzez widzów. Niezbędne jest zamontowanie klimatyzacji oraz wymiana siedzisk na widowni.

Jacek Popławski
dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalek Banialuka

 

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.