Międzynarodowy Dzień Dziecka – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ.
W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
Ten wyjątkowy Dzień w Teatrze Lalek Banialuka świętowaliśmy wielotorowo i na wielu przestrzeniach. Na Scenie na Piętrze odbyła się premiera słuchowiska radiowego Kajtuś czarodziej w adaptacji Artura Pałygi i reżyserii Pawła Łysaka. Muzykę do słuchowiska stworzył Krzysztof Maciejowski, a za realizację dźwiękową odpowiadał Jacek Kurkowski. W słuchowisku wystąpili: Martyna Gajak, Magdalena Obidowska, Maciej Jabłonowski, Jacek Popławski, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski. Koordynatorką projektu jest Katarzyna Dendys-Kosecka.
Było to pierwsze w historii teatru słuchowisko radiowe. Jego produkcję wsparło Polskie Radio Katowice. Słuchowisko sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022
Słuchowisko Kajtuś czarodziej stanowi jeden z etapów projektu w ramach obchodów 75-lecia teatru. Punktem wyjścia do działań wokół Korczaka jest ubiegłoroczny projekt Banialuka, Korczak, Dom, w ramach którego specjalnie dla Banialuki powstał dramat Zakazane dzieci – opowieść korczakowska, zaprezentowany na Scenie na Piętrze w formie czytanie preformatywne jesienią 2021 roku.
Ponadto 1 czerwca w naszym teatrze odbył się finał gry miejskiej Gdzie jest szpieg?
Setki dzieci (i rodziców) odzwiedziły nasz teatr w poszukiwaniu tajemniczego gościa z Krainy Deszczowców. Organizatorem wydarzenia był Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Zabawy było co nie miara. Był Szpieg, było chodzenie na szczudłach, bańki mydlane i skoki przez linę. Aktorzy naszego teatru (Marta Popławska, Radosław Sadowski, Władysław Aniszewski) spisali się znakomicie zabawiając wszytkich dookoła w skocznym anturażu muzyki bielskiego kataryniarza (w tej roli od zawsze nasz aktor Tomasz Sylwestrzak). Gościem specjalnym wydarzenia była Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej.
______________________________________________________________________________________________
Partnerem medialnym projektu 75 lat Teatru Lalek banialuka jest POLSKIE RADIO KATOWICE
Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944), Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.