Zapraszamy na spektakl

Dla widzów

od 10 lat

Czas trwania

100 min

Ceny biletów

  • ulgowy - 29 zł

  • normalny - 36 zł

  • grupowy - 25 zł

O spektaklu

„Raz na czubku, raz na dnie,
Trzymajmy się! Nie dajmy się!”

– „Pierścień i róża” w Teatrze Lalek Banialuka

William Makepeace Thackeray to XIX-wieczny angielski pisarz, dziennikarz i satyryk. Jego baśń dla dzieci i młodzieży „Pierścień i róża” cieszy się niesłabnącą popularnością do dnia dzisiejszego.

Historia księcia Lulejki – prawowitego władcy Paflagonii, który przed latami został pozbawiony królestwa przez swojego wuja jest klasyczną baśnią o miłości, wychwalającą cnotę skromności i honoru, a ganiącą – pychę, chciwość i niecierpliwość. Czarodziejskie przedmioty dają złudne poczucie chwilowego szczęścia. Z niezauważonej przez nikogo, cichej służącej Rózia przekształca się nagle za sprawą pierścienia w piękną kobietę, w której zakochuje się każdy mężczyzna – od króla po drwala. Czy Rózia jest szczęśliwa otoczona tyloma adoratorami? Gdzie w tym wszystkim prawdziwa miłość?

Akcja obfituje w intrygi, wydarzenia się kumulują, a bohaterowie przeżywają w miarę rozwoju fabuły coraz ciekawsze przygody. Gbura-Furia, księżniczka Angelika, Książę Bulbo, Czarna Wróżka – to tylko kilka postaci, które swą zadziwiającą energią porywają odbiorców w wykreowany przez siebie świat. Wspólnie z nimi widzowie Teatru Banialuka mają szansę spędzić magiczne chwile w krainie Paflagonii. Scenografia i kostiumy autorstwa Pavla Hubički, oryginalna choreografia Karoliny Garbacik, piękna muzyka Zbigniewa Karneckiego do znakomitych piosenek Macieja Wojtyszki i energetyzująca reżyseria Pawła Aignera dają nowe życie XIX-wiecznemu tekstowi Thackeraya.

Przygody zmierzają do szczęśliwego finału, a refleksje w umysłach odbiorców pozostaną długo. Czy aby na pewno po to, by szczerze kochać potrzebujemy otaczać się gadżetami dodającymi nam splendoru? Amulety, drobne przedmioty rzekomo przynoszące szczęście, czarodziejskie figurki – czy naprawdę przyciągają miłość? A może nie potrzebujemy uciekać się do żadnej magii, tylko wystarczy cierpliwie i wytrwale przeżyć trudne chwile odtrącenia wpisane w nasze życie, by potem zakosztować szczęścia przy boku drugiej, życzliwej nam osoby?  

Spektal został nagrodzony Złotą Maską 2015 w kategorii "Spektakl dla Młodych Widzów"  

Twórcy
spektaklu

Reżyseria
Paweł Aigner

Scenografia
Pavel Hubička

Muzyka
Zbigniew Karnecki

Adaptacja
Henryka Królikowska

Teksty piosenek
Maciej Wojtyszko

Choreografia
Karolina Garbacik

Obsada:
Konrad Ignatowski
Magdalena Obidowska
Marta Popławska
Ryszard Sypniewski/Radosław Sadowski
Władysław Aniszewski
Włodzimierz Pohl
Ziemowit Ptaszkowski
Dagmara Włoszek-Rabska
Katarzyna Pohl

Podoba Ci się ten spektakl?

Zapraszamy do naszego teatru.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.