Zapraszamy na spektakl

Dla widzów

od 8 lat

Czas trwania

55 min

Ceny biletów

  • ulgowy - 29 zł

  • normalny - 36 zł

  • grupowy - 25 zł

O spektaklu

Mama Emmy cierpi na depresję. Mała dziewczynka nie do końca rozumie co dzieje się z mamą. Próbuje ujarzmić jej włosy, w które wplątały się złe myśli. 

Inspiracją do stworzenia spektaklu stał się picturebook Włosy Mamy norweskiego duetu Gro Dahle i Svein Nyhus, znanego z poruszania tematów tabu z perspektywy dziecka. 

Włosy oddają stan psychiczny Mamy, są przedłużeniem jej myśli. Z czasem wyraźnie zaczynają dominować nad wszystkim wokół, są wszędzie. Splątują  się, szumią, płaczą, wirują, falują, warczą. W ten sposób ukazują, co się dzieje w głowie Mamy.

Reżyserka Anita Piotrowska w spektaklu Włosy Mamy zwraca uwagę na sytuację dziecka, którego rodzic jest w depresji. Główna bohaterka Emma odczuwa panującą w domu atmosferę i pomimo braku zrozumienia sytuacji, próbuje się w niej odnaleźć. 

Reżyserka podkreśla, że dziecko może, a nawet powinno w takich okolicznościach prosić o pomoc. Ma prawo powiedzieć zaufanemu dorosłemu co dzieje się w domu. Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, korzystaniu z telefonu zaufania, udziału w terapii. Nawet dorosły towarzyszący osobie chorej na depresję boryka się z problemami, a w oczach młodego człowieka, który dodatkowo nie rozumie co się dzieje, zdaje się być to jeszcze trudniejsze. Spektakl może okazać się dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich problemach emocjonalnych. 

Reżyserka, a zarazem scenografka posługuje się językiem obrazu, korzysta ze środków teatru plastycznego. Wykorzystuje formę włosów na różne sposoby, co doskonale spaja spektakl. Z włosów budowany jest cały świat, który również poprzez scenografię dotyka problemu. 

JURY DZIECIĘCE XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu w składzie: Elżbieta Romanowska, Marta Lubańska, Szymon Strąk przyznało spektaklowi Włosy Mamy NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO w wysokości 3 000 złotych za najlepsze przedstawienie dla dzieci.

Wyprodukowano w porozumieniu z: Songbird Agency – www.songbirdteater.com – międzynarodową agencją zarządzającą prawami do wykonywania utworów oraz 
z Cappelen Damm.

 

Licencja na wykorzystanie tekstu tłumaczenia Wydawnictwo EneDueRabe.

"Spektakl dyplomowy Anity Piotrowskiej, studentki kierunku reżyseria teatru lalek Akademii Teatralnej”.

„Spektakl koprodukowany przez Teatr Banialuka w Bielsku-Białej i Akademię Teatralną w Warszawie ze środków Funduszu na Start”.

                  

 

 

Propozycja warsztatów do spektaklu dla rodziców i nauczycieli: ZOBACZ TUTAJ       

Twórcy
spektaklu

Przekład
Helena Garczyńska

Adaptacja i reżyseria
Anita Piotrowska

Tekst piosenki
Jacek Popławski

Scenografia
Anita Piotrowska

Muzyka
Maciej Cempura

Ruch sceniczny
Błażej Twarowski

Reżyseria światła
Prot Jarnuszkiewicz

Obsada:
Alicja Czerniewicz
Marta Popławska
Konrad Ignatowski
Radosław Sadowski

Podoba Ci się ten spektakl?

Zapraszamy do naszego teatru.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.